یخچال ویترینی چیست؟

یخچال ویترینی چیست؟ مقاله ای از صنایع برودتی فریدونی

یخچال ویترینی چیست؟

یخچال ویترینی برای به نمایش گذاشتن انواع مواد غذایی یخچالی می باشد موتور در این یخچال در کنار آن یا در زیر آن نصب میگردد و در مدلهای جدید این یخچال می توان به جلو باز شو بودن آن اشاره نمود که از لحاظ زیبایی و سهولت در شارژ کالا و برداشت کالا توسط مشتری بسیار زیبا طراحی شده است گردش هوا در آن هم می تواند به صورت اجباری باشد و هم بصورت طبیعی این نوع یخچالها دارای تنوع زیادی می باشند و آنها را به اشکال مختلف می سازند.

یخچال ویترینی در انواع یک خم ، دو خم ، وایت و … در بازار موجود است. بدنه در این یخچال ها هم می تواند استیل و هم ورق رنگی با طرح های مختلف باشد. از این یخچال بدون موتور و اواپراتور برای نگهداری شیرینی خشک استفاده می شود معمولا این یخچال دارای انباره بوده و اندازه طولی استاندارد آن تقریبا دو متر است.

مزیت های فریزر های ویترینی

یخچال ویترینی به خاطر مزیت هایی که دارند، به مرور جایگزین یخچال های قدیمی شده و جایگاه خاص خود را در فروشگاه های زنجیره ای، فست فودها، سوپر مارکت ها و … پیدا کرده اند.

  • کاهش فضای مورد نیاز : یک یخچال ویترین در ظرفیت برابر جای کمتری نسبت به یک یخچال خوابیده می گیرد.
  • در دسترس بودن : با تغییر شکل خرید از فروشگاه ها، ظاهر یخچال ها نیز دچار تغییر شده اند؛ که یخچال های ویترینی چون به راحتی در دسترس مشتریان قرار دارند، جایگزین خوبی برای یخچال های قدیمی به شمار می روند.
  • طراحی ویژه : در طراحی فریزر های ویترینی به جذابیت بیشتر توجه می‌ شود. استفاده از شیشه های شفاف تر، بهره بردن از نورهای LED و درب های کشویی یا بازشونده رو به بیرون، از جلوه های تزییناتی این یخچالهاست.
  • جابه‌جایی : اغلب این مدل از یخچالها بر روی پایه های چرخ دار سوار شده اند. این موضوع مسئلۀ جابه‌جایی را ساده‌تر کرده و استفاده از یخچال ویترین را در اولویت قرار می دهد.
  • قدرت سرماسازی : طراحی موتور یخچال های ویترینی نیز مدرن تر شده و همین موضوع مدیریت دمای فریزر را راحت‌تر کرده است. دمای فریزرهای ویترینی با توجه به کاربرد آن قابل تنظیم است.
  • نظافت یخچال : نظافت فضای درونی یخچال های خوابیده یکی از معضلات همیشگی این یخچال ها به شمار می رود. موضوعی که در یخچال های ایستاده حل شده است. فضای بزرگ یخچال و درب هایی که کاملاً باز می شوند، نظافت یخچال را بسیار ساده کرده است.

چند نوع یخچال فریزر صنعتی ( ویترینی ) داریم؟

یخچال فریزرهای صنعتی در مدل‌های صندوقی، ایستاده و خوابیده و در ابعاد ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر تولید می‌شوند. این یخچال‌ها بنا به نوع کاربری‌شان برای نگهداری مواد غذایی ، مواد گوشتی، مواد دارویی و هر نوع ماده‌ای که برای نگهداری نیاز به سرما دارد، استفاده می‌گردند. یک یخچال فریزر مناسب و باکیفیت سرمای تولیدی‌ اش در تمامی قسمت‌ها یکسان و ثابت است. علاوه بر این باید مطمئن شد که در تمامی قسمت‌ها، مانند موتور و اجزای مختلف یخچال از قطعات اصل و با کیفیت ساخته‌شده و فضای موتور و کندانسور کاملا مناسب است.

یخچال‌های ویترینی 2 خصوصیت مهم دارند :

محافظت از مواد غذایی در برابر فاسد شدن
نمایش مواد غذایی به مشتریاناین مدل از یخچال‌های فروشگاهی، به‌صورت طبقه‌ای و شلف‌دار در بازار موجود هستند.
آیا یخچال ویترینی کم مصرف هستند ؟

یخچال‌ های ویترینی از مواد فاسدشدنی یک فروشگاه نگهداری می‌کنند؛ پس عجیب نیست که برق بسیار زیادی مصرف کنند.
اگر با فروشگاهی بزرگ طرف باشیم که تعداد زیادی یخچال و وسایل برقی دیگر دارد، تلاش برای کاهش مصرف انرژی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند؛ پس چه بهتر که سراغ گزینه‌هایی به‌خصوص، مثل یخچال ویترینی کم مصرف بروید.
با توجه به افزایش قیمت انرژی‌های مورد استفاده مانند انرژی برق، فروشگاه رستوران و یا هر مکانی که از یخچال‌های بزرگ استفاده می‌کند، نیاز دارند تا مصرف انرژی برق خود را کم کنند. بدین صورت هزینه‌های جاری فروشگاه به‌مراتب کاهش پیدا می‌کند. یخچال ویترینی با مصرف برق پایین در این مواقع می‌تواند یک گزینه عالی محسوب شود. بدین صورت در طی زمان مقدار زیادی از هزینه‌های معمول یک فروشگاه کاهش پیدا می‌کند. پس اگر هزینه‌ای اضافی هم برای خرید این مدل از یخچال پرداخت کنید، بدون شک در طی زمان برمی‌گردد.

در بخش بعدی، انواع یخچال های ویترینی را معرفی خواهیم کرد.

انواع یخچال های ویترینی مناسب برای اصناف

یخچال های ویترینی که به طور مرسوم در ابعاد 1 ، 2/1 ، 5/1 و 2 متری عرضه می‌شوند، برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلاً خرید یخچال ویترینی عرض 1 متری بیشتر به سوپرمارکت‌ها، هایپرمارکت‌ها و قنادی‌ها توصیه می‌شود. در حالی که عرض‌های 2/1 و 5/1 متری بیشتر مناسب قنادی‌ها و آبمیوه‌فروشی‌ها است.
در مورد یخچال های ویترینی با عرض 2 متر هم باید بگوییم که بیشتر به کار هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ می‌آید که فضای بیشتری در اختیار دارند.
نکته خیلی مهم: بسیاری از افراد، یخچال‌های ایستاده را هم جزو یخچال های ویترینی می‌دانند که تصوری کاملاً غلط است. هنگام خرید یخچال ویترینی، این مسئله را در نظر داشته باشید.
همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، یخچال مکعبی و یخچال آکواریومی، دیگر نام‌هایی هستند که به این نوع یخچال‌ها اختصاص داده می‌شوند. درضمن، جدا از ابعاد ذکرشده که در بازار رایج‌تر هستند، در سایت مستر سرما، فروش یخچال ویترینی در ابعاد سفارشی مشتری هم انجام می‌شود.
فقط کافی است به بخش فروشگاه سایت سری بزنید و در قسمت سفارشی‌سازی، ابعاد موردنیاز خود را ثبت کنید.
حالا می‌خواهیم نکاتی را بگوییم که هنگام خرید یخچال ویترینی کمک‌تان می‌کنند.

خصوصیات یخچال های ویترینی خوب

در این بخش، خصوصیاتی که یک یخچال ویترینی کم مصرف و خوب باید داشته باشد را با هم مرور می‌کنیم:
اینورتر کم‌مصرف
اینورتر جریان مستقیم برق را جریان AC یا متناوب تبدیل می‌کند. یخچال ویترینی مناسب از اینورتری بهره می‌برد که به بهینه‌ترین شکل ممکن فعالیت کند؛ یعنی جریانی ایجاد کند که کاملاً مناسب نیاز دستگاه باشد. نه بیشتر و نه کمتر!
جریان بیشتر منجر به مصرف بیشتر انرژی می‌شود و جریان کمتر باعث می‌شود دستگاه عملکرد درستی نداشته باشد.
قابلیت تنظیم دما
امروزه کمترین توقعی که می‌توان از یک یخچال داشت، قابلیت تنظیم دما است. یخچال های ویترینی هم از این قاعده مستثنی نیستند. قاعدتاً با توجه به موادی که قرار است درون یک یخچال قرار بگیرند، دمای ایدئال آن هم تفاوت خواهد داشت.
جدای از محتویات یخچال، محل و محیط استفاده از یخچال هم بر دمای انتخابی تاثیرگذار خواهد بود. علاوه‌بر قابلیت تنظیم دما، داشتن نمایشگر دیجیتالی هم یک قابلیت جانبی کارآمد محسوب خواهد شد.
درضمن، ترموستات و تایمر یخچال های ویترینی، باید به‌گونه‌ای کار کنند که همواره دما را در مقدار تعیین‌شده حفظ کنند.
امکان ایجاد برودت با قدرت بالا
گاهی اوقات حجم زیادی از کالا و مواد غذایی در این یخچال‌ها قرار می‌گیرند. به‌خصوص در محیط‌هایی مانند رستوران‌ها، نیاز است تا نوشیدنی و مواد غذایی به درجه مناسبی از خنکی برسند.
هنگام خرید یخچال ویترینی، یادتان باشد موردی را انتخاب کنید که در زمانی کوتاه، با قدرتی بالا دمای محتویات درون یخچال را پایین آورد و آن‌ها آماده مصرف کند.
کارکرد بی صدا
هرچه کم‌صداتر، بهتر! این گزاره برای همه وسایل برقی صادق است. برای یخچال های ویترینی هم همین‌طور. بنابراین، اگر قصد خرید یخچال ویترینی دارید، میزان صدای تولیدی آن را هم مدنظر داشته باشید. مسلماً دوست ندارید مشتریان از آلودگی صوتی داخل فروشگاه‌تان آزرده‌خاطر شوند.
سیستم محافظت از کمپرسور
کمپرسور داخلی یخچال باید دارای سیستم امنیتی باشد. به این ترتیب، اگر دمای داخل یخچال به‌ هر دلیلی بیش از حد بالا برود، سیستم امنیتی وارد عمل شده و با قطع فیوز از سوختن و آسیب دیدن یخچال جلوگیری می‌کند.
همچنین، سیستم امنیتی مذکور درصورت اتصال برق یا هر ایراد دیگری در عملکرد موتور، باز هم اقدام می‌کند و از وارد شدن خسارت جدی پیشگیری خواهد کرد.
طراحی ظاهری زیبا و کاربردی
بالاتر هم گفتیم، یخچال های ویترینی نقشی مهم در دکوراسیون فروشگاه‌ها ایفا می‌کنند و به همین خاطر، زیبایی ظاهر آن‌ها هم اهمیت بالایی خواهد داشت.
البته که زیبایی همه‌چیز نیست و باید نکاتی دیگر (مثل مواردی که تا اینجا گفتیم) را هم در نظر گرفت. جدا از زیبایی، با توجه به اینکه بخش زیادی از این نوع یخچال‌ها از شیشه تشکیل شده است، خوب است که وسواس زیادی به تمیز نگه داشتن شیشه‌ها داشته باشید.
نکته: قاعدتاً هر کسب‌وکاری که در زمینه فروش یخچال ویترینی و محصولات مشابه فعالیت می‌کند، می‌داند که زیبایی عنصر مهمی برای این دسته از محصول است. بنابراین آن‌ها سعی می‌کنند زیباترین محصولات خود را در معرض دید مشتریان قرار دهند. باز هم تاکید می‌کنیم که جدا از زیبایی، نکات مهم دیگر مثل اینورتر، سیستم امنیتی کمپرسور، بی‌صدا بودن و … را هم مدنظر داشته باشید.
تولید هوای سرد در تمام نقاط یخچال
خصوصیت دیگری که یخچال های ویترینی باید داشته باشند، انتقال یکسان سرما به تمام نقاط یخچال است! این کار توسط یک فن و سیستم بادی گرداننده هوا (ترجیحاً بی‌صدا!) انجام می‌شود. از این رو، تمام مواد موجود در یخچال، به یک میزان کاهش دما پیدا می‌کنند.
هرچقدر سیستم گردش هوا در یخچال های ویترینی، مناطق بیشتری را تحت پوشش کامل قرار دهد، مزیتی برای آن نوع مشخص از این دسته محصولات خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *